Jeszcze do niedawna nikomu nieznane i prze nikogo nienazwane samochody miejskie, dzisiaj są swoistą rewolucją na rynku motoryzacyjnym. Jaki jest ich fenomen? Dlaczego cieszą się tak ogromną popularnością? Przede wszystkim dlatego, że tak naprawdę są doskonałym rozwiązaniem dla każdego. Pomimo tego, że rozmiary tych samochodów nie są imponujące, z reguły są one w stanie pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, a co przy tym niezwykle istotne, dzięki niewielkim rozmiarom są w stanie zmieścić się nawet w najciaśniejszych miejscach parkingowych. Pomimo tego, że samochody te nie są duże, bardzo często zaskakują przestronnością wnętrza i obszernym bagażnikiem, który pomieści wszystkie torby z zakupami, wózek dla dziecka, a nawet w razie potrzeby psa.

Co jeszcze sprawia, że tak chętnie decydujemy się na zakup samochodu miejskiego? Przede wszystkim niezwykle ekonomiczny silnik, dzięki któremu spalanie paliwa w mieście nie przekracza pięciu litrów na sto kilometrów. Takie wyniki są najczęściej nie do osiągnięcia w przypadku samochodów o nadwoziu np. sedan limuzyna z silnikiem benzynowym o pojemności dwóch tysięcy centymetrów sześciennych. Kolejna niezwykle istotna kwestia, w szczególności w przypadku pań, to nieoczywisty design – smukły kształt, designerskie lampy, czy panoramiczny dach.

Dodatkowo za samochodami miejskimi opowiadają się także inne funkcjonalności dostępne również w innego typu autach, w szczególności w nowszych modelach, takie jak chociażby tempomat, czujniki parkowania, system automatycznego hamowania, czy system czuwający nad ruszaniem – niezwykle przydany podczas postoju na czerwonym świetle.